• ÚVOD

 • GALERIE

 • MODELY

 • DÍLNA

 • ELEKTRONIKA

 • ODKAZY

 • ZAČÁTEČNÍK

 • Autor článku: ZDEKAR

  ZX-10  Tuto vysílačku jsem dostal v RTF setu Aerobird 3. Když jsem vysílačku poprvé uviděl, trochu mě zarazilo, že to má jen jeden knipl.

  Tam kde obvykle bývá páka plynu (mód 2 nebo 4) byl posuvník, který plyn ovládá.
  Parametry:
  - 3-kanálová vysílačka
  - všechny kanály jsou proporciální
  - napájení 8 AA Nixx
  - frekvence FM 27Mhz
  - volba letových režimů
  Krystal je zabudován uvnitř vysílačky. Firma HobbyZone dodává tuto vysílačku v 6 různých kanálech.

  Zkušenosti:
  Sice to není "čína", ale stejně jako většina setových rádií není moc kvalitní. Asi po roce létání,při prudším pohybu s plynovým posuvníkem se mi podařilo ulomit nožičku, která propojovala posuvník s proměnným odporem (10k ohmů) uvnitř vysílačky. Je to takový asi 1,5mm silný kousek plastu. Dočasně jsem ho nahradil kouskem ocelového drátu do kola a zalepil purexem , zatím to funguje... ale je to jen dočasné řešení, než Aerobird předělám na Optic 6 a 2,4Ghz. Ovládací páka se mi, také při vybírání jedné kritické letové situace, dostala až za krajní mez a cvaká to v ní, vždy když se tam dostanu a vždy, když se vrací do normálního pásma.

  Jinak ale vysílačka funguje dobře. Kromě zmíněné ovládací páky a posuvníku plynu, najdeme zde ještě přepínač letového režimu (Sport / Pro) - při režimu PRO je u Aerobirdu použit klasický V-tail mix a při režimu Sport se vychyluje jen jedna plocha(při zatáčení doprava a do leva, výškovka funguje klasicky), je to režim pro záčátečníky... doporučuji ale lítat jen v režimu Pro, jinak je model dost tupý na řízení. Sport režim se hodí snad jen pro točení se v termice.
  Dalším a posledním ovládacím prvkem je tlačítko, které aktivuje funkce zařízení připojeného na modelu do tzv. "X-PORTu". Dají se tak třeba vyhazovat parašutisti, zapínat noční osvětlení nebo "střílet" na jiná letadla s X-Portem, při použití sonického soubojového modulu.
  Ve spodní části vysílačky se ještě nachází 3 přepínače reverzů serv.

  Hodnocení:
  + jednoduchost
  + spolehlivost v oblasti přenosu signálu
  + proporcionální soustava
  + přepínač letových režimů

  - frekvence 27Mhz
  - nepříliš pevný ovladač plynu
  - jen 3 kanály

  Závěr:
  Jako RTF rádio to celkem jde, dá se využít i na řízení pozdějších modelů, třeba lodičky. Umožňuje plynulé řízení (proporcionální výchylky), což některá setová rádia neumožňují. Samostatně bych ho ale nekupoval. Pokud se s ním něco stane, zvážil bych přechod na jinou frekvenci (třeba 2,4Ghz), než kupovat to stejné rádio znovu.  FOTOGALERIE


  FOTOAKTUALITA:


  NAŠE LETIŠTĚ:

  AKTUÁLNÍ POČASÍ:

  Copyright © 2009-2017
  KARAS a ZDEKAR
  (tokaras@seznam.cz)


  TOPlist