• ÚVOD

 • GALERIE

 • MODELY

 • DÍLNA

 • ELEKTRONIKA

 • ODKAZY

 • ZAČÁTEČNÍK

 • SLOVNÍČEK POJMŮ


  2,4GHz - moderní frekvence pro řízení RC modelů s vysokou odolností proti rušení. Přenosy jsou kódované a datům z vysílače rozumí jen spárovaný přijímač. Nevadí mu tedy ani okolní internetové vysílače.
  27 Mhz - frekvence určená k různým rádiovým přenosům včetně řízení modelů. Kvůli velkému rušení na tomto pásmu se málokdy používá pro RC letadla.
  35 MHz - frekvence určená výhradně pro řízení modelů letadel. Data nejsou kódovaná a na stejném kanále nelze provozovat víc jak 1 model, jinak by došlo k rušení a možné havárii.
  40 Mhz - frekvence určená výhradně k řízení modelů. Oproti 35Mhz je na této frekvenci možné provozovat i lodě, auta , ponorky nebo jiné modely.
  AILERON - tzv. křidélka, jsou to kormidla, které slouží k ovládání modelu kolem podélné osy
  AKUMULÁTOR - zdroj el. náboje, který lze nabíjet
  ARF - Almost Ready to Fly.V obchodě je takto označené letadlo, u kterého strávíte ještě nějaký čas než bude dokončené.V obsahu balení je většinou namontovaný motor a serva, ostatní je potřeba dokoupit.
  BALDACHÝN - vzpěry mezi křídly dvouplošníku, nebo vzpěry, které drží křídla nad povrchem trupu u hornoplošníku
  BALZA - velmi lehké dřevo z jižní ameriky, vhodné pro stavbu modelů letadel
  BEC - Battery eliminator circuit, je to zdroj stabilizovaného napětí (5V,6V) pro napájení přijímače, serv. atd.,součást regulátoru, rozděluje se na BEC (lineární) a SBEC (spínaný), UBEC (spínaný,lineární) externí zdroj, není součástí regulátoru
  BEC obvod eliminuje potřebu mít v letadle přijímačové baterie.
  DIFERENCIACE - Spravidla se využívá u křidélek. Je to eliminace nestejnorodých výchylek u polosouměrných křídel. Tzn. Křidélko, které jde dolů má při stejné výchylce větší odpor, než křidélko vychýlené nahoru, jelikož je "skryté za hrbem profilu". Špatná diferenciace způsobuje špatné a neúčinné létání v zatáčkách.
  DRAK LETADLA - V podstatě je to model letadla, který není osazený elektronikou. Když mluvíme o váze draku letadla, je to čistě konstrukce modelu.
  INRUNNER - druh střídavého motoru, který má otočný vnitřek. Obvykle tyto motory dosahují větších otáček a jsou těžší. Jsou vhodné zejména do vrtulníků, elektro dmychadel nebo všude tam, kde je potřeba více otáček a není vhodné, aby se otáčel plášť motoru.
  KIT - Neboli stavebnice. Jedná se o holý model v různém stádiu dokončení, který neobsahuje elektroniku - je tedy potřeba vše ostatní dokoupit.
  KŘIDÉLKA - český název AILERONu
  LI-POL - moderní typ akumulátorů, dosahují vysokých kapacit a výkonů při malých hmotnostech
  LI-FE - obchodní název A123 je akumulátor nové generace, velký výkon, velké nabíjecí proudy, malá hmotnost a rozměry
  MOTOR - rozdělují se na dva druhy, stejnosměrný a střídavý (bezkartáčkový), je nutné používat správně regulátory, střídavé motory jsou výkonější, lehčí a mají větší účinnost
  NIXX - akumulátory typu NiMh (spíš jako pohonné) nebo NiCd (spíš jako přijímačové).
  OBĚŽKA / OUTRUNNER - zpravidla střídavý motor, který má rotační plášť. Oproti inrunneru má větší točivý moment a je vhodný zejména tam, kde je preferována síla (např. akrobatická letadla)
  PLOŠNÉ ZATÍŽENÍ - Celková hmotnost letadla/jednotkou plochy. U modelů letadel se uvádí g/dm2. Tento parametr udává vlastnost modelu za letu. Čím menší, tím je model klidnější a lépe zvládá bezmotorový let.
  PŘIJÍMAČ - elektronický obvod, který přijímá signál z vysílače, dekóduje ho a posílá řídící signály ostatním součástkám letadla (serva, regulátor,...)
  RÁDIO - viz. vysílač.
  REGULÁTOR - řídící obvod k ovládání otáček motoru. Vyrábí se v provedení stejnosměrný nebo střídavý. Střídavý je možné použít jen se střídavým motorem a stejnosměrný se stejnosměrným motorm.
  REGULÁTOR OPTO - regulátor, který v neobsahuje obvod BEC. Zpravidla to jsou regulátory pro vysoké vstupní napětí > 14V a spolu s nimi je nutné použít externí BEC nebo přijímačové baterie.
  ROZSYP - Druh stavebnice, která obsahuje jen vyřízlé díly a vše si musíte sami sestavit.Ukázkou stavby letadla z rozsypu je např. model Husky
  RTF - Ready To Fly.V obchodě je takto označené letadlo, které má součástí balení vše, co potřebujete k letu (sestavené letadlo s baterkou i vysílačkou). Obvykle stačí jen přimontovat křídla, nabít baterie a vyrazit na letiště (na louku).
  RTC - Ready To Cover.Stavebnice letadla (obvykle z balsy), kde jsou jednotlivé kousky sestaveny, ale je potřeba celý model potáhnout fólií a dodat elektroniku.
  RX - zkrácené označení přijímače.
  SERVO - zařízení sloužící k pohonu ovládacích ploch letadel, řízení modelů aut atd. jsou to tzv. servo motory (krokové motory), které mají omezený chod, rozlišují se podle síly na výstupní hřídeli, existují dva druhy, analogová a digitální
  SKLO - Skelná tkanina, která se používá pro laminování.
  SMĚROVKA - jak napovídá název, je to plocha určená k řízení směru zatáčení. U některých letadel se ale nevyužívá a zatáčí se pomocí náklonu křidélky a zatočení výškovkou.
  SPÁROVÁNÍ - proces, kdy je přijímač svázán jen s určitým kódem vysílače a následně si z okolí vybírá jen signály obsahující tento kód. Tato technologie se používá jen na frekvenci 2,4GHz.
  UHLÍ - Uhlík (Carbon) v jakékoliv formě (tkanina, tyčky, pásky...).
  VF MODUL - (vysoko frekvenční) modul je zařízení ve vysílači, které zpracovává signál z vysílače, kóduje ho na nosnou vlnu a odesílá do prostoru, kde jej zachytí přijímač.
  VYSÍLAČ - to je ta bedýnka s páčkami a čudlíky, kterou držíte v rukách, když ovládáte model . Na základě pohybu pák je signál přenášen do VF modulu a odesílán přijímači.
  VÝŠKOVKA - nejdůležitější ovládaná plocha letadla, přes kterou se řídí stoupání a klesání.
  TX - zkrácené označení vysílače.


  FOTOGALERIE


  FOTOAKTUALITA:


  NAŠE LETIŠTĚ:

  AKTUÁLNÍ POČASÍ:

  Copyright © 2009-2017
  KARAS a ZDEKAR
  (tokaras@seznam.cz)


  TOPlist