• ÚVOD

  • GALERIE

  • MODELY

  • DÍLNA

  • ELEKTRONIKA

  • ODKAZY

  • ZAČÁTEČNÍK

  • Autor článku: SALAMAN

    TGY 9X


    Aneb Honzíkova cesta k vysílačce


          Jako většina novodobých modelářů jsem začal se zakoupeným setem model + vysílačka. Kvůli častým výpadkům signálu, obludným rozměrům 4. kanálového přijímače, dlouhé anténě a nemožnosti cokoliv nastavit jsem se velmi brzo rozhodl přejít na frekvenci 2,4GHz. Volba padla na 6-ti kanálovou vysílačku HK-T6A V2 od HobbyKingu, hlavně protože byla za pakatel nicméně umožňuje nějaké to nastavení – výchylky, reverzy, 3 mixy, křivky, atd. Nevýhodou je že nemá displej a tudíž bez připojení k PC je to obyčejná „setovka“ bez rušení. Později jsem už měl vícero modelů a nutnost tahat notebook na letiště jenom pro to abych si do vysílačky uložil správný model mě rychle donutilo poohlédnout se po něčem lepším.


          Tentokrát mě více než zaujal devíti kanálový vysílač Turnigy TGY 9X. Je sice skoro 3x dražší než předešlá vysílačka, ale když vezmu v potaz možnosti, které nabízí je skoro zadarmo! S kvalitou je to ovšem riziko. Zřejmě díky absenci výstupní kontroly u výrobce musí mít člověk štěstí na kus, ostatně jako u všech věcí z Číny. Hned jak vysílajda dorazila zkontroloval jsem jí „střeva“, abych zjistil čím to, že je tak levná. Při pohledu na konektor co spojuje obě hlavní části vysílačky mi málem vypadli oči z důlků - byl spečený na škvarek, evidentně prošel teplotou několika set stupňů. Nahradil jsem ho tedy novým kusem z GESU. Potenciometry jsou už od pohledu nic moc, takže největší hodnotu bude mít poměrně velký grafický displej, propracovaný plastový kejs s hromadou vypínačů a VF modul FlySky .


          Firmware od výrobce má hodně neodladěných chyb a pro takovou vysílačku je nedostatečný, naštěstí běží na mikroprocesoru ATmega64, který je velmi rozšířený a programátor na něj už jsem si dávno postavil. U skoro všech komerčních výrobků bývá paměť procesoru zamčená, ale tahle vysílačka je naštěstí open source a jeden opravdu mocný programátor Erazz s izraelskou precizností stvořil intuitivní firmware ER 9X se kterým uživatelská hodnota téhle vysílačky stoupne neuvěřitelným způsobem. Jednoduše řečeno lze v něm nastavit takřka cokoliv a na internetu je volně ke stažení.


          Nebudu zde popisovat jednotlivé funkce od toho jsou stránky Rimra, kde je bezedná studnice informací včetně videonávodu k softu ER 9X v češtině. Díky všem těmto okolnostem by byl naprostý hřích si tuto vysílačku nepřeflashovat. Teď mám v ruce stroj obdivuhodných vlastností, který mi kupodivu ještě nikdy neselhal. V blízké době si do něj koupím telemetrický VF modul FrSky, ale o tom napíšu někdy později.





    FOTOGALERIE


    FOTOAKTUALITA:


    NAŠE LETIŠTĚ:

    AKTUÁLNÍ POČASÍ:

    Copyright © 2009-2017
    KARAS a ZDEKAR
    (tokaras@seznam.cz)


    TOPlist