• ÚVOD

  • GALERIE

  • MODELY

  • DÍLNA

  • ELEKTRONIKA

  • ODKAZY

  • ZAČÁTEČNÍK

  • Autor článku: ZDEKAR

    Obecný přehled k výběru vysílače



    Pokud jste si v předchozím kroku vybrali nějaké letadélko, budete ho potřebovat i něčím ovládat. V tomto článku se tedy pokusím shrnout pár rad k výběru vysílače. Jestliže jste zvolili nějaký RTF set a už ho máte doma, tak tento článek nebude pro vás už moc aktuální, ale přesto se můžete podívat co že to vlastně doma máte za kus v porovnání s ostatními kategoriemi.


    Setové vysílačky

    2-kanálové
    2 kanálové vysílačky se snad už k leteckým modelům ani nedávají. Dalo by se to použít snad jen na jednoduché větroně pro řízení směrovky a výškovky nebo na lodě.
    Použitelnost do budoucnosti: hračky větroňů a jednoduché lodičky

    3-kanálové
    Tyto vysílačky např. od firmy HobbyZone jsou určeny jako základ k různým RTF setům. Mají jen 3 kanály,což znamená ,že většinou s nimi nepůjdou ovládat křidélka, ale jen motor, směrovka a výškovka. Samozřejmě pokud chcete, můžete směrovku oželet a ovládat místo ní křidélka na Y kabelu(pokud vysílač nemá stále aktivní nějaký mix). Nemá žádné paměti na modely a tak s ní lze ovládat jen 1 model nebo vždy při provozu jiného modelu vysílač přenastavit.
    Použitelnost do budoucnosti: možná tak na lodičku

    4-kanálové
    Někteří modeláři s takovouto vysílačkou vydrží velmi dlouho. V podstatě s ní lze řídit jakýkoliv model pro rekreační a nenáročné létání. Lze řídit motor, křidélka na Y kabelu, směrovku a výškovku. Obvykle má i pár zapínatelných mixů (mix pro samokřídla a letadla s ocasem do V). Přesto stejně jako předchozí typ je vhodná pro jeden model. Takže pokud vám nevadí lítat pořád jen s tím jedním modelem, tak vám nějaký čas určitě vydrží .
    Použitelnost do budoucnosti: na jakýkoliv rekreační model.

    5-kanálové
    K některým lepším modelům nebo vrtulníkům můžete dostat v základu vysílač DX5E. Ale vemu to obecně, jelikož do této kategorie patří i jiné vysílače. V podstatě je to takové rozšíření předchozí kategorie, kde kromě 1 kanálu navíc v podstatě není nic nového. Takže kromě všech řídících ploch a motoru lze ještě ovládat 5. neproporciální kanál (např. na podvozek nebo spínač světel... prostě co si kdo vymyslí).
    Použitelnost do budoucnosti: na jakýkoliv rekreační model.

    Pokročilejší třída - "počítačové soupravy"


    6-kanálové
    Za tak zvané počítačové soupravy se považují rádia s displayem, procesorem a pamětí na více modelů. Obvykle máte k dispozici alespoň paměť na 8 modelů, mezi kterými můžete snadno přepínat. Výhodou více pamětí je, že si každý 1 model můžete uložit do samostatné paměti a při jeho výběru si vysílač přečte dříve provedené nastavení a podle toho se zařídí. Nemusíte tedy vždy po změně modelu přenastavovat všechny trimy jako to bylo u setových rádií.
    Součástí těchto zařízení je také velký seznam funkcí, které můžete při řízení využít. Obvykle software také obsahuje alespoň 2 programovatelné mixy z nichž si můžete vytvořit funkci, která by vám ve vysílači scházela. Ovšem musím říct že tyto funkce nejsou na takové úrovni jako u špičkových rádií, ale 90% modelářů si s nimi vystačí celý život .
    V tomto článku nebudu rozebírat, co která funkce dovede, jelikož by to bylo na román... musí vám pro zatím stačit, že to nějaké funkce má a že je všechny třeba ani v životě nepoužijete .

    Výhody proti setovým rádiím:
    - paměť na modely
    - display
    - spusta funkcí a programovatelné mixy - oproti 5. kanálovým vysílačům je zda navíc 1 další kanál - buď proporcionální nebo ne. Obvykle se využívá na klapky nebo jakoukoliv myslitelnou fukci.

    Použitelnost do budoucnosti: jakékoliv modely kromě pokročilejších větroňů s více servy v křídle.

    7-kanálové
    Podobně jako 6-kanálové soupravy, ale zas je tu 1 kanál navíc. Ten se hodí na další ovladatelnou funkci v letadle. Je tu i možnost nastavit větroň s více servy v křídle pro který nám minule chyběl 1 kanál.
    Použitelnost do budoucnosti:jakýkoliv model kromě více pokročilých letadel.

    9-kanálová Turnigy T9X
    Tahle vysílačka je kategorie sama pro sebe a vybočuje ze všech ostatních zařazení. Počtem kanálů by se sice mohla řadit do kategorie špičkových rádií, ale kvalitativně spádá na úroveň těch 6-kanálů. V podstatě je to levné rádio z číny za cenu do 2000,- Kč s funkcemi střední třídy a počtem kanálů z vyšší třídy.
    Některá rádia mají svoje mouchy v softwaru, ale nic zásadního. Nevýhoda je, když narazíte na špatný kus... ale kutilové si poradí . Jinak je to dobré rádio za skvělou cenu a spousta lidí s ním lítá. U nás v klubu ho mají 2 a jsou zatím spokojeni.

    Použitelnost do budoucnosti:v základu asi jako 7-kanálové, při přehrání open source softwaru může být i pro lepší modely. Ovšem někdo si na větší modely netroufne kvůli tomu, že to je levná čína.

    Špičková třída


    8 a více kanálové
    V této kategorii jsou už špičkové počítačové soupravy s cenou 10 000,- a výš, která si zřejmě jako začátečník nekoupíte, ale je dobré vědět že tu jsou.
    Funkce v softwaru už jsou na vyšší úrovni než u předchozí kategorie. Občas se můžete setkat i s dotykovými displayi a dalšími nadstandardními prvky.
    Použitelnost do budoucnosti: jakýkoliv model.

    Vysílací frekvence



    Pásma pro modely


    Další věc, kterou je potřeba při výběru vysílače zvážit je na jaké frekvenci chcete model provozovat. Každé z pásem má svoje pro a proti. Některé vysílačky se navíc prodávají jen v určitém pásmu a je proto dobré vědět dopředu, jaká ta frekvence je pro vás nejlepší. Na následujících řádcích proberu jejich výhody a nevýhody trochu blíže.

    27 Mhz
    Tato frekvence se většinou používá u hraček nebo některých RTF setů. Obecně je to volná pásmo pro rádiové vysílání ať už pro rádioamatéry, modeláře nebo různé chůvičky apd. Z toho také vyplývá že toto pásmo je dost zatížené a u modelů se může často vyskytovat rušení. Navíc pokud budete lítat je i určitá pravděpodobnost, že někde v blízkosti si někdo zapne autíčko na stejné frekvenci a vy spadnete s modelem na zem. Pokud tedy budete tuto frekvenci používat a v okolí uvidíte jiného modeláře, je dobré ho předem upozornit na jakém kanálu vysíláte, aby nedošlo k nehodě vaší nebo jeho.
    Výhodou je, že lze řídit jakýkoliv model.
    35 Mhz
    Frekvence ze zákona určená pouze pro řízení modelů letadel nebo vrtulníků... nebo prostě všeho co lítá. Provoz létající lodi je tedy dost diskutabilní.
    Výhoda je, že by vás teoreticky nemělo ohrozit žádné autíčko, ale bohužel v některých supermarketech se i stakovými to modely aut občas setkat můžete. .

    40 Mhz
    Frekvence ze zákona určená pouze pro řízení modelů (jakýchkoliv). Výhoda je, že na tomto pásmu není šum od různých amatérských rádií. Kromě 27Mhz je to také jediná frekvence použitelná pro provoz modelů ponorek.

    2,4 Ghz
    Toto je opět volné pásmo (např. pro internet). Výhodou je, že přenos signálu z vysílače je jištěn speciálním kódem a každý přijímač poslouchá jen signál ze svého vysílače. Díky tomuto zabezpečení tak může teoreticky fungovat více přenosů na 1 kanále aniž by se rušily. Po zapnutí vysílače je automaticky zvolen volný kanál a nemusíte se tak bát že zapnutým rádiem shodíte někoho z oblohy.
    Je to tedy mnohem bezpečnější provoz než u Mhz frekvencí. Jedinou podstatnou nevýhodou je, že pod touto frekvencí není možné provozovat modely ponorek, jelikož Ghz signály neprostoupí vodní hladinou a odrážejí se.


    Systém přenosu



    Mhz pásmo
    Pásmo Mhz má tu výhodu, že s vysílacím modulem ve vešem přijímači budou fungovat různé přijímače (různých výrobců) určené pro toto pásmo. Je jen potřeba zvolit tzv. krystal, který zaručí, že vysílaný signál bude zakódován do nosné vlny na kanále daném parametry krystalu. Stejný kanál krystalu musí být použit jak v přijímači, tak ve vysílači. Do vysílače ovšem vysílačový krystal a do přijímače přijímačový. Pokud si toto pásmo zvolíte, tak více informací vám jistě řeknou v modelářské prodejně.

    Ghz pásmo
    V tomto pásmu existuje spousta druhů přenosu. Některé systémy vysílají jen na zvoleném kanále, některé neustále kanály mění za provozu, jiné jsou kombinací těchto dvou. Není se pak čemu divit, že jednotlivé systémy (různých výrobců) nejsou mezi sebou vzájemně kombatibilní. Při zvolení tohoto pásma nemusíte přemíšlet nad krystaly, ale je potřeba zvolit si jeden z možných systémů (v současné době je jich asi 10) a po té lze kupovat jen přijímače daného systému.
    Je tedy potřeba také sledovat jaký rozsah přijímačů daný výrobce nabízí, jaké má k nim příslušenství a za jakou cenu 1 přijímač koupíte (rozdíly jsou velké... od čínských systémů v řádu několika stovek po systémy s cenou přes 2000,-).

    Mód řízení



    Teď když máte jakousi představu o budoucím rádiu a pár informací navíc jak že to funguje, podíváme se na další důležitou věc a to je způsob jakým budete modely ovládat. Můžete říct... "no jak asi, jsou tam 2 páky, tak jima budu nějak kvedlat" . V podstatě máte pravdu, ale každý s nima může kvedlat jinak. Existují totiž 4 základní módy, které určují, co která páka bude ovládat.

    MODE 1
    V módu 1 je nastavení pák následující:
    LEVÁ PÁKA: výškovka a směrovka
    PRAVÁ PÁKA: motor a křidélka

    MODE 2
    LEVÁ PÁKA: motor a směrovka
    PRAVÁ PÁKA: výškovka a křidélka

    MODE 3
    LEVÁ PÁKA: výškovka a křidélka
    PRAVÁ PÁKA: motor a směrovka

    MODE 4
    LEVÁ PÁKA: motor a křidélka
    PRAVÁ PÁKA: výškovka a směrovka

    Je ovšem nutné říct, že setová rádia umožňují nastavit pouze mód 1 nebo 2. Módy 3 a 4 lze vybrat jen u některých rádií střední třídy a pak rádií vyšší třídy. S jistými omezeními lze ovšem létat s rádiem v jakémkoliv módu, ovšem rádio na to nemusí být stavěné a některé funkce vám nebudou fungovat.
    Každému vyhovuje jiný mód. V ČR je asi nejvíc rozšířený mód 1, ale to vůbec neznamená, že v něm musíte létat. Já osobně létám mód 2.
    Nejlepší je předem si módy vyzkouše, ať už u někoho ochotného na modelářském letišti nebo na simulátoru. Případně pokud zjistíte, že vám vybraný mód nevyhovuje, můžete zkusit přehodit vysílač na jiný mód a zkusit létat v něm.

    Závěr



    Tento tručný přehled je určen jako základní návod pro úplné začátečníky, kteří přemýšlejí o tom, že by se tímto koníčkem chtěli zabývat. Podrobný návod by vydal na několik stránek textu. Pokud se o některých rádiích chcete dozvědět víc, podívejte se SEM, kde najdete naše zkušenosti s rádii, které používáme. Více informací pak můžete zjistit např. na modelářském diskuzním fóru rcfree.cz.

    FOTOGALERIE


    FOTOAKTUALITA:


    NAŠE LETIŠTĚ:

    AKTUÁLNÍ POČASÍ:

    Copyright © 2009-2017
    KARAS a ZDEKAR
    (tokaras@seznam.cz)


    TOPlist