• ÚVOD

  • GALERIE

  • MODELY

  • DÍLNA

  • ELEKTRONIKA

  • ODKAZY

  • ZAČÁTEČNÍK

  • Autor článku: ZDEKAR

    OPTIC 6




    Když jsem si před rokem chtěl pořídit novou RC soupravu (vysílačku), padnul mi do oka právě Optic 6. Je to sice už starší souprava, ale líbila se mi vzhledově i funkčně. V té době bylo spousta novějších a kvalitnější souprav, ale na to poletování s letadly do 1,5 m rozpětí kdesi na louce mi to zatím plně stačilo. Souprava je to 6-kanálová, což znamená, že lze najednou ovládat až 6 různých funkcí.

    Popis:
    Jako skoro všechny ostatní RC soupravy, tak i Optic má dva křížové ovladače.


    Dále je zde přepínač, který ovládá 5. kanál (např. podvozek), přepínač učitel/žák, a další přepínače ovlivňující nastavení za letu (např. dvojí výchylky). Velkou výhodou je také otočný ovladač, pomocí kterého lze řídit výchylky klapek nebo ovládat další systémy.


    Funkce:
    Jelikož se jedná o tzv. počítačovou soupravu je vybavená mnoha funkcemi. Popisovat všechny by bylo náročné a v této minirecenzi to ani nemám v plánu. Podrobný popis všech funkcí najdete v PDF návodu na této adrese. Hlavní předností Optica jsou stopky ovládané pákou plynu, což je funkce prakticky nezbytná pro létání s větroněm nebo při použití baterek, u nichž by nemělo docházet k podvybití nebo většímu vybití. Myslím např. Li-pol baterie, které by se měly vybíjet tak aby v nich zůstávalo aspoň 20% kapacity. V době kdy vypne regulátor je už většinou pozdě. Baterky sice budou fungovat dál, ale sníží se jejich životnost. Aby jsme se dostali k těm funkcím...

    Hlavní funkce:
    - Delta mix (pro samokřídla)
    - V-tail mix (letadla s ocasníma plochama do V, tzv. motýlek)
    - 2 serva výškovky
    - křidélka jako klapky
    - 2 časovače
    - 2 volně programovatelné mixy
    - přistávací mix
    ...

    Vysílačka se dodává v módech 1 nebo 2. Pokud při zakoupení dostanete jiný mód než jste chtěli, což se stalo i mě, když jsem si to objednal přes internet... není problém mód změnit. V menu vysílačky stačí jen módy přepnout a pak přehodit uvnitř vysílačky takovou západku, která způsobuje, že se páka vrací do střední polohy. Tato změna je považována za standardní a nedochází k poruše záruky.

    Nastavení uvnitř vysílačky: Po odšroubování šesti křížových šroubků na zadní straně vysílačky, vymontování antény a odstranění černých ploch na bocích (stačí prsty nebo šroubovákem mírně poddloubnout a vyndat), opatrně otevřeme za zadní výko. Baterka ani VF modul se vyndávat nemusí. Drátky připojené k zadní straně (baterii a VF modulu) jsou docela krátké, takže je potřeba opatrně vysílač rozložit. Pro toto nastavení není potřeba mít zaplou vysílačku, takže kdo by ji měl zapnutou, ji urychleně vypne . Na následujícím obrázku je vidět, jak to ve vysílačce vypadá:


    * - šroubky jejichž pomocí lze uvolnit nebo přitáhnout chod pák vysílače(pákama půjde hýbat lehce nebo pomocí větší síly)
    * - označení místa, kde se nachází pojistka pro plynovou páku. Pokud je pojistka zastrčená, páka se nevrací.Při přehození módů vysílače, je potřeba správně přehodit i tuto pojistku
    * - tento plíšek je umístěn na kolečku páky plynu a způsobuje takové cvakání při pohybu pákou nahoru a dolu (po jednotlivých zubech). Pro plynulý chod páky je možné tento plíšek odejmout.


    V zadní části vysílačky je zabudován výměnný modul. K nové vysílačce si při koupi většinou můžete vybrat, jestli chcete soupravu provozovat na frekvenci 35Mhz nebo 40Mhz (brzo možná už i na 2.4Ghz, jelikož firma Hitec tuto technologii také nedávno vyvinula). Pokud si zvolíte 35Mhz, tak ale nebudeto moci ovládat lodě nebo auta, protože tato frekvence je ze zákona povolena pouze pro modely letadel nebo vrtulníků.


    V době kdy jsem Optica kupoval jsem se nechtěl starat o krystaly (potřebné na ostaních frekvencích pro rozlišení kanálů) a tak jsem si rovnou pořídil modul s vysílací frekvencí 2,4GHz. V té době ještě Hitec nový systém vyvíjel a nebylo jasné, kdy to dokončí... proto jsem musel zvolit jiný systém. Objednal jsem si tedy ASSAN, což je systém původem z Číny. Přestože spousta čínských výrobků má nízkou kvalitu, tak Assan je světlou vyjímkou. Zatím jsem s ním spokojen (více v Assan 2,4Ghz).

    Kromě modulu je k vysílači součástí balení i 8-článková NiMh baterie


    Výhody a nevýhody:
    + stopky na páce plynu
    + výměnný modul
    + spousta funkcí dostačujících pro většinu elektroletů
    + funkce i pro helikoptéry
    + možnost změny módu (1 nebo 2)
    + paměť pro 8 modelů

    - jen 6 kanálů
    - zářivá dioda signalizující zapnutí (dá se zvyknout)
    - baterie (mohla by být kvalitnější)



    FOTOGALERIE


    FOTOAKTUALITA:


    NAŠE LETIŠTĚ:

    AKTUÁLNÍ POČASÍ:

    Copyright © 2009-2017
    KARAS a ZDEKAR
    (tokaras@seznam.cz)


    TOPlist