• ÚVOD

 • GALERIE

 • MODELY

 • DÍLNA

 • ELEKTRONIKA

 • ODKAZY

 • ZAČÁTEČNÍK

 • Autor článku: KARAS

  NABIJEČKA NA LI-POL


  Po dosloužení Super cubu jsem se rozhodl přejít na Li-pol baterie.Na trhu je nespočet nabíječek od různých značek a parametrů ale kdo studoval nebo studuje tak ví o čem mluvím.Peníze jsou nedostatkovým zbožím a abych dával 2500 KČ za nějakou nabíječku tak to se mi opravdu nechtělo.
  Jelikož jsem se vyučil a studuji elektroniku tak jsem si našel na internetu schéma na celkem jednoduchý nabíječ a omezovač.Vše najdete na www.zajic.cz
  Vzhledem k tomu,že pan Zajíc na svých stránkách popsal vše důležité ohledně funkce tak já se zaměřím pouze na stavbu a své zkušenosti.


  STAVBA

  Nejdříve bylo potřeba udělat DPS.Nebudu zde popisovat jak se to dělá protože toho je plný net.Osazení bylo jednoduché.Všechny součástky se dají sehnat v běžných obchodek s elektronickými součástkami. Plastová krabička je 4 dílná s předním a zadním panelem.Plošné spoje jsou přiroubovány ke spodní straně šrouby.Nabíječ je opatřen chladičem z počítačového procesoru a ventilátorem pro lepší chlazení.
  K přepínání výstupního proudu jsem použil vícepolohový otočný přepínač a pro změnu napětí respektive článků jednoduchý posuvný přepínač.Vše je samozřejmě vyvedeno na přední panel společně s LED diodami a konektory.Omezovač proudu obsahuje signalizační LED, tak aby bylo vidět který článek je již nabitý.Vzhledem k velkému množství servisních konektorů různých značek jsem si vybral Dualsky a ten jsem použil na nabíječce a na všech svých bateriích.Jako napájecí respektive nabíjecí konektor jsem použil Tamiya, jelikož je levný a jeho obsluha mě také přijde lepší.Na zadní straně je nabíječ osazen obyčejným napájecím konektorem.Panely jsem opatřil folií pro lepší obsluhu a ochranu.


  OŽIVENÍ A POUŽITÍ

  Nebudu zde opakovat a popisovat postup oživení protože tohle má být pouze recenze a poznatky z mé stavby.Oživéní omezovače jsem provedl pomocí obyčejné žárovky a multimetru.Na všech kanálech jsem nastavil 4,20V.
  Oživení nabíječe je taktéž snadné.Je nutné nastavit trimry správné napětí na nabíjení 2čl. a 3čl.Vzhledem k nepřesnostem součástek jsem musel udělat kompromis mezi rozsahy.Když jsem nastavil jedno napětí tak jsem rozhodil druhé.Pro otestování správné funkce nabíječe je nutné změřit výstupní proud u všech rozsahů.Jak jsem již psal, nepřesnost součástek také způsobila rozdíl proudu ale odchylky byly minimální.
  U prvního nabíjení bych doporučoval sledovat správný chod aby nedošklo k výbuchu!!


  ZÁVĚR

  Vzhledem k jednoduchosti a ceně bych tuto nabíječku doporučoval všem začínajícím modelářům nebo těm, kteří nechtějí investovat nemalé peníze do drahých nabíječek.


  FOTOGALERIE

  FOTOGALERIE


  FOTOAKTUALITA:


  NAŠE LETIŠTĚ:

  AKTUÁLNÍ POČASÍ:

  Copyright © 2009-2017
  KARAS a ZDEKAR
  (tokaras@seznam.cz)


  TOPlist