• ÚVOD

  • GALERIE

  • MODELY

  • DÍLNA

  • ELEKTRONIKA

  • ODKAZY

  • ZAČÁTEČNÍK

  • Autor článku: KARAS

    FUTABA T8J - FHSS/S-FHSS




    Je tomu více než 4 roky, co létám s modely letadel. První rok jsem využíval setovou vysílačku, poté jsem přešel na DX5e od Spektrum a čím více se rozrůstal letový park, tím byla vyšší potřeba počítačové soupravy. Následovala tedy DX6i, kterou jsem používal více než 2 roky. V poslední době se zabývám spíše dřevěnými modely a chci se zaměřit na modely větších rozměrů. To logicky vede ke kvalitnější a spolehlivější RC soupravě a přijímačům. Dosud jsem využíval převážně činské přijímače, což ve mě nebudilo velkou důvěru, dokonce jsem měl u nějaké problémy.
    Proto jsem se rozhodl, že si konečně pořídím vysílačku vyšší třídy. Nejen že 6 kanálů občas limitovalo, ale i programové schopnosti DX6i nebyly oslnivé. Na trhu je nespočet RC souprav, ale měl jsem omezené finance, tudíž se výběr zúžil prakticky na jednu vysílačku. Tou byla výše zmiňovaná Futaba. Na první pohled mne zaujal její vzhled a po podrobném prostudování i její programové schopnosti.


    OBSAH BALENÍ


    Co si přivezete domů? Tak krabice již ledacos napovídá. Není to "pultovka" a dokonce její rozměry a hmotnost jsou poněkud menší. V balení naleznete samozřejmě samotný vysílač, akumulátor 5 čl. NiMH 2000 mAh, přijímač R2008SB 8ch, vypínač palubní elektroniky, mini šroubovák, plíšek na páku plynu pro vrtulníkáře, adapterový nabíječ a návody (český pouze na CD).



    DISPLAY


    V porovnání s vysílačkou typu DX6i či Optic 6 je na první pohled patrný rozdíl. Jednak zpracování vysílačky jako takové a hlavně display a software je mnohem uživatelsky přívětivější. Display je bíle podsvícený. Můžu ujistit, že je to příjemné a dokonce se nemusíte bát, podsvícení po několik vteřinách nečinnosti zhasne. Grafika je o poznání lepší a dokonce zde nechybí grafy a více bodové křivky na nastavení, různých parametrů drah. Na obrázku dole je možné vidět domovskou obrazovku. Na ni se nachází vše potřebné a je to přehledně uspořádáno. Název FUTABA je možné zaměnit za jakýkoli nápis. Hodnoty časů MDL a SYS ukazují čas chodu daného modelu a celkový čas po který je vysílačka v provozu. Dále je možné přepínat mezi normou FHSS a S-FHSS, ale o tom více později. V neposlední řadě je zde ukazatel úrovně stavu akumulátoru a aktuální polohy trimů.


    ERGONOMIE


    Vysílačka dobře padne do ruky, není ani malá ani velká. Na první pohled překvapí, že se zde nenachází klasická gigaherzová (pendrek) anténa. Anténa je totiž zabudována na horní straně uvnitř vysílačky. Tuto vlastnost beru jako výhodu, není potřeba totiž dávat pozor, abychom si tuto anténu nezničili. Po prvním spuštění zaujme LED dioda, která jednak indikuje zapnutou vysílačku, ale má i funkci signalizace nějaké činnosti vysílačky, mimo jiné dokáže měnit barvu. Respektive se uvnitř nachází RGB a tak je možné si na každý model nastavit jinou barvu. Je to sice taková blbost, ale vypadá to efektně. :)
    Veškeré dvou či tří polohové spínače jsou zde označeny písmeny a v menu lze těmto spínačům nastavit funkci. Otočný spínač uprostřed slouží k ovládání dalšího proporcionálního kanálu. Samotné ovládání a pohyb v menu je pomocí joysticku, který je pogumovaný a modře podsvícený. Slouží jak k pohybu tak výběru položek a tak je možné ovládat jednou rukou. Pouze návrat zpět je pomocí tlačítka END na levé straně.
    Vysílačka je krásně vyvážená a lehká, takže na krku nijak nepřekáží a dobře se drží. Ještě zmíním co se nachází na zadní straně. Samozřejmě tam nalezneme víko od akumulátoru a konektor na kabel Učitel-žák. Z boku je ještě konektor na nabíjení.


    SOFTWARE



    Je podle mě dobře členěný a přehledný. Obsahuje veškeré základní prvky a funkce. Podívejme se na jednotlivé položky.
    Do menu se dostaneme dlouhým stisknutím tlačítka (+) . Menu je rozčleněno do tří obrazovek po dvou sloupcích a pohyb po menu je pomocí joysticku.

    (1/3)
    MDL-SEL - výběr paměti modelu (kopírování, reset)
    MDL-NAME - nastavení názvu modelu
    D/R,EXPO - dvojité výchylky, exponenciální výchylky (graf)
    END POINT - koncové body všech kanálů
    SUB TRIM - softwarové trimování
    PARAMETER - dělí se na podpoložky (Reset, typ modelu, norma přenosu, kontrast, barva LED diody, atd.) veškeré nastavení softwaru pro danou paměť modelu
    MDL-TRANS - kopírování paměti modelu z jednoho TX do druhého TX (bezdrátově)
    REVERSE - reverzování kanálů
    THR.CUT - zhasnutí spalovacího motoru
    IDLE DOWN -
    TRIM -

    (2/3)
    FLAPERON -
    FLAP TRIM - nastavení klapek
    AIL-DIFF - diferenciace křidélek
    V-TAIL - nastevní ocasních ploch tvaru V
    ELEVON - nastavení samokřídla
    AILVATOR -
    SNAP ROLL -
    ELE->FLAP - mix výškovky do klapek
    AIR-BRK - nastavení brzd
    AIL->RUD - mix křidélek do směrovky
    GYRO SENS - zisk gyra

    (3/3)
    P.MIX1-6 - šest programovatelných mixů
    THR-CURVE - nastavení 5-ti bodové křivky plynu
    PIT-CURVE -
    THR DELAY - zpoždění plynu
    THR->NEEDL -
    AUX-CHAN - nastavení neproporcionálních kanálů
    SERVO - servomonitor, test serv
    TIMER - nastavení stopek
    TRAINER - konfigurace učitel-žák
    FAIL SAFE - nastavení poloh kanálů při výpadku signálu


    DALŠÍ MOŽNOSTI



    Další funkce, které bych rád zmínil je ochrana při zapnutí, kdy pokud nemáte plynovou páku v nulové poloze, vysílačka vás na to upozorní. Dále je možné nastavit typ beterie (4čl. nebo 5.čl.), čas podsvícení displaye nebo tón pípání při pohybu v menu. Jak jsem již zmiňoval. Vysílačka umožňuje přehrávat paměť (nastavení) modelu mezi dvěma vysílačkama a to bezdrátově asi na 2m.
    Vysílačka umožňuje změnu MODE celkem jednoduše a výrobce tuto možnost již připravil, takže ji uživatel zvládne sám.

    PARAMETRY



    Počet kanálů/proporcionálních: 8/5
    Frekvenční pásmo: 2,404 - 2,4475 GHz
    Vysílací výkon cca: 90 mW
    Systém přenosu: FHSS/S-FHSS
    Napájecí napětí: 4,8 - 6 V
    Odběr proudu: cca: 150 mA
    Paměť modelů: 20
    Rozměry: 185 x 200 x 80 mm
    Hmotnost cca: 740 g

    ZÁVĚR




    Ačkoli vysílačka nepatří mezi vyšší třídu a její cena pohybující se něco málo přes 6 tisíc, dovolím si ji zařadit mezi ty kvalitnější. Disponuje nejen osmi kanály, ale také velkým množstvím funkcí a celkem dobrý zpracováním. Vysílačku používám necelý rok a za dobu co ji mám jsem nezaznamenal jedinný problém či nedostatek. Dokonce cena přijímačů je příznivá a ve srovnání s konkurencí je to více než dobrá.
    Jako nedostatek považuji v absenci telemetrie, napájení Li-pol či větší sortiment kompatibilních přijímačů. Troufám si ovšem tvrdit, že vysílač uspokojí každého nenáročného modeláře, který vyžaduje především jednoduchost a funkčnost a nelétá s velkými model.
    Pro vrtulníkáře takový dodatek. Bohužel vrtulníkům neholduji, tudíž o funkcích a zkušenostech z tého oblasti vám musí stačit návod.



    FOTOGALERIE


    FOTOAKTUALITA:


    NAŠE LETIŠTĚ:

    AKTUÁLNÍ POČASÍ:

    Copyright © 2009-2017
    KARAS a ZDEKAR
    (tokaras@seznam.cz)


    TOPlist