• ÚVOD

  • GALERIE

  • MODELY

  • DÍLNA

  • ELEKTRONIKA

  • ODKAZY

  • ZAČÁTEČNÍK

  • Autor článku: KARAS

    SPEKTRUM DX5e




    Asi každý modelář postřehnul,že v minulém roce se v obchodech objevila cenově revoluční vysílačka Spektrum DX5e, která pracuje na frekvenci 2,4 GHz.Cenou firma spektrum nastavila své konkurenci laťku pěkně vysoko.
    Byl podzim 2008 a já jsem se rozhodoval, po které vysílačce sáhnu.Na trhu bylo mnoho vysílaček ale kterou si vybrat.Prioritou pro mě byla cena, samozřejmě také kvalita.Pokukoval jsem po DX6i,která sice nebyla nějak levná ale v Anglii se dala sehnat levěji jak v tuzemských obchodech.Ale v tom se na internetu objevila bomba mesíce.Nejdříve jsem jak se říká "ohrnoval nos"ale když jsem jednou přišel do modelářského obchodu a prodavač mi DX5e ukázal, bylo jasné že ji musím mít.
    Asi o týden později jsem si ji koupil.Po rozbalení a po důkladné prohlídce jsem došel k závěru že je skoro stejná jak DX6i (což je vidět na fotografiích).

    Oproti DX6i vysílačka neobsahuje display, na toto místo výrobce umístil sadu 5 posuvných přepínačů.První 4 jsou reverzy a poslední je zapnutí mixu, který slouží např. pro samokřídlo.Nahoře vedle antény jsou umístěny pákové vypínače.Levý vypínač pro velikost výchylky, musím říct že rozdíl mezi malými a velkými výchylkami nejou nějak velké takže vetšinou lítám na velké výchylky.
    V pravé části jsou umístěny dva vypínače,Jeden je na zapnutí a vypnutí 5ch,což je kanál určen např. pro podvozek, brzdící štíty atd.Poslední páčkou je spínač učitel/žák, zatím jsem neměl možnost to zkusit.
    Uprostřed mezi pákami ovládání jsou umístěny LED diody pro signalizaci stavu napájecích baterií.signalizace se skládá ze 4 diod z toho 3 zelené a jedna červená.Z pravé strany zeleny a nalevo červená.Ze své zkušenosti musím podotknout, že při napájení nabíjecíma baterkama nesvítila prvnízelená dioda ale hned druhá.
    U pák řízení jsou umístěny trimy pro jemné doladění výchylek.Trimy nejsou posuvné jak to je u běžných setových vysílaček ale jsou to spíše tlačítka.Při jednom zmáčknutí trimu na stranu se ozve pípnutí.Čím více se blížíme ke konci "dráhy trimu" tím se frekvence pípnutí snižuje.Po dosažení konečné polohy se ozve dlouhé pípnutí, také prostřední poloha je doprovázena dlouhým pípnutím."Dráha trimu" je celkem dlouhá,takže pokud chcete přejet až na konec nemusíte mačkat jak zběsilí ale podržením rychle přejedete na konec.Ale vzhledem k tomu že vysílačka nemá paměť a ovládáte s jednou vysílačkou více letadel např. jako já, tak bych s trimy nehýbal.

    Páka řízení plynu má celkem tužší chod ale ovládání výškovky atd. je dobré.Vysílač se prodává v módu 1 a módu 2.Co to znamená nemusím vysvětlovat.
    Na boční straně je umístěn konektor pro nabíjení akumulátoru a na druhé boční straně konektor pro funkci učitel/žák.
    Anténa je překvapivě nahoře ;-).Je otočná o 180°.Na můj vkus je celkem křehká a proto bych uvítal možnost odšroubování. Vysílač je napájen 4 tužkovými bateriemi AA.Bohužel zatím jsem neměl možnost zkusit výdrž baterii ale vzhledem k tomu že vysílač neobsahuje display tak odhaduji výdrž cca na 20 hodin provozu.
    K vysílači je dodáván 5ch přijímač Spektrum AR500.Přijímač má konektory pro běžná serva.Sedm konektorů zajišťuje připojení dvou serv na křidýlka, výškovku, směrovku, regulátor, zvláštní napájení přijímače a konektor pro 5 kanál označený jako Gear.Přijímač má dvě antény.Jednu asi 25 cm dlouhou a druho asi 2 cm krátkou.V návodu doporučují aby obě antény byly od sebe vzdáleny 6 cm a svíraly úhel 90°

    Vzhledem k tomu že se na pole většinou dostanu pěško-busem tak jsem nechtěl vysílačku tahat jen tak v ruce a proto jsem si pořídil brašnu.Dovnitř jsem zakomponoval molitan aby pěkně seděla.
    HODNOCENÍ:
    +cena
    +2,4GHz
    +nízká spotřeba

    -křehká anténa
    -drahý přijímač
    -absence paměti
    FOTOGALERIE:



    FOTOGALERIE


    FOTOAKTUALITA:


    NAŠE LETIŠTĚ:

    AKTUÁLNÍ POČASÍ:

    Copyright © 2009-2017
    KARAS a ZDEKAR
    (tokaras@seznam.cz)


    TOPlist