Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat
 • ÚVOD

 • GALERIE

 • MODELY

 • DÍLNA

 • ELEKTRONIKA

 • ODKAZY

 • ZAČÁTEČNÍK

 • Autor článku: KARAS

  RC SPÍNAČ  Asi každý někdy potřeboval v modelu spínat na dálku nějaké zařízení, ať už je to osvětlení, siréna atd. Na netu je spousta výrobků, ale jsou buď příliš drahé, nebo nejsou k dostání. To mě přivedlo k myšlence vyrobit si vlastní RC spínač.

  STAVBA


  Již několikrát se mi stalo, že se létání protáhne do podvečerních hodin a byl jsem nucen přistát, jelikož model byl špatně vidět. Rozhodl jsem se tedy pro osazení mého Super Cuba II osvětlením. Na netu jsem nalezl celkem jednoduché zapojení RC spínače. Popis zapojení zde dělat nebudu, každy si jej může přečíst. Ve své konstrukci jsem vypustil 3. KO, který sloužil k udržení "log 1" i po vypnutí spínače na vysílači, což jsem nechtěl. DPS jsem si navrhl vlastní a vzhledem k použití převážně v modelech letadel, jsem jej udělal pomocí SMD technologie. Navrhnutí DPS mi zabralo něcopřes hodinu, ono naskládat SMD a výkonový tranzistor na co nejmenší prostor dá zabrat. Plošné spoje jsem si nechal udělat u známého, tímto mu děkuji.
  Osazení je celkem jednoduché, ale bez mikropáječky se zde neobejdeme. V zapojení se používá integrovaný obvody řady CMOS a výkonový tranzistor FET, elektrikáři již vědí, že tyto součástky jsou velica náchylné na elektrostatické pole, takže je potřeba dbát na opratrnou manipulaci a pájení s těmito součástkami.

  OŽIVENÍ


  Proběhlo bez problémů. Trimrem je potřeba nastavit při jaké délce impulsu más být spínač sepnut. Tuto vlastnost beru jako výhodu, jelikož lze na jeden kanál (proporcionální) zapojit několik spínačů, které se budou spínat při různých polohách páky. Celé zařízení, chcete-li raději spínač, jsem opatřil bůžŕkou, aby nedošlo ke zkratování.

  ZÁVĚR


  Při spínání nějakých výkonějších obvodů je potřeba tranzistor opatřit příslušným chladičem, aby nedošlo ke zničení. Stavbu zvládne ten kdo má zkušenosti se stavbou el. obvodů a SMD pájením. Samozřejmě děkuji autorům článku, ze kterého jsem čerpal schéma zapojení.

  PARAMETRY


  Rozměry:42x13x10mm
  Váha:cca 6 g
  Odběr:
  Max.A:

  FOTOGALERIE  

  FOTOGALERIE


  FOTOAKTUALITA:


  NAŠE LETIŠTĚ:

  AKTUÁLNÍ POČASÍ:
  HTML weather
  YoWindow.com yr.no

  Copyright © 2009-2017
  KARAS a ZDEKAR
  (tokaras@seznam.cz)


  TOPlist