Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat
 • ÚVOD

 • GALERIE

 • MODELY

 • DÍLNA

 • ELEKTRONIKA

 • ODKAZY

 • ZAČÁTEČNÍK

 • Autor článku: KARAS

  ŠIKOVNÝ POMOCNÍK 1 - BALZOŘÍZ
  Již delší dobu se zabývám stavbou konstrukčních dřevěných modelů. Každý kdo někdy stavěl z balzy určitě ví co to obnáší. Ikdyž to zrovna nemusí být balza, tak je celkem složité udělat dlouhý pružek ať už z balzy či papíru. Tyto proužky, či chcete spíš plaňky se často využívají k potahování trupu nebo křídel.Základem je rovný a přesný řez. Proto jsem se rozhodl zhotovit si jednoduchého pomocníka. Už je to několik let, co jsem narazil v nějakém modelářském časopise na nákres Balzořízu. Název již napovídá, že je to předurčeno k řezání balzy. Až letos jsem se rozhodl, že si jej postavím.

  POPIS


  Základem je dřevená deska jako základna. Zespod opatřená nožkami. U táty v garáži jsme našli kousek hliníkového profilu. Obr.1 zobrazuje celková pohled na Balzoříz.


  Obr.1

  Jádrem celého balzořízu a základní řezným nástrojem jsou zde žiletky. Obr.2 ukazuje jak jsou umístěny. V balzořízu drží sevřením hliníkového profilu tvaru L pomocí trojce šroubů. Profil zde také zastává roli opěrného "stolečku". Důležité je umístění, respektive vzájemná výška žiletek. První žiletka (zleva) má ostrří co nejníže. Je v tzv. přední linii a má za úkol " načnou" balzu. Další žiletky dokonají řez, proto jsou odstupňované. Je to proto, že kdyby tam byla pouze jedna žiletka, tak by řezání bylo obtížné a žiletka by se ohýbala (nepřesný řez).


  Obr.2 Obr.3

  Obr.3 ukazuje hliníkový profil, který drží žiletky. Žiletky je nutno mírně naklonit, aby byl řez snažší.
  Detail řezné plochy s žiletkami je vidět na Obr.4. Důležitou součástí je, jak bych to nazval, pravítko, které zaručuje rovný řez. Je to opět kousek hliníkového profilu. Toto pravítko se přichycuje dvojicí rychloupínacích šroubů k základně. Kde jsou vyfrézovány, nebo spíše vybroušeny drážky pro pohyb šroubů.


  Obr.4

  Teď k samotnému používání. Je to naprosto jednoduchý, ale je třeba dbát zvýšené opatrnosti, už se mi stalo, že jsem z balzou říznul i palec. Nejprve si pomocí šupléry (posuvného měřítka) nastavím požadovanou šířku polotovaru. Poté přiložíme kus balzy na pravítko a pomalým tahem provedeme řez. Obr.5 - 7 zobrazuje průběh řezu.


  Obr.5 Obr.6Obr.7

  ZÁVĚR


  Tento jednoduchý pomocník dokáže v mnohém usnadnit práci. Tloušťka balzy je dána výškou poslední žiletky, přičemž jich tam může být víc než jen tři. Ale nehnal bych výšku do extrémů, pak dochází k prohnutí žiletky a řez je nerovný, takže raději naříznouz obou stran nebo z jedné a doříznout lámacím nožem.

  FOTOGALERIE


  FOTOAKTUALITA:


  NAŠE LETIŠTĚ:

  AKTUÁLNÍ POČASÍ:
  HTML weather
  YoWindow.com yr.no

  Copyright © 2009-2017
  KARAS a ZDEKAR
  (tokaras@seznam.cz)


  TOPlist